Trápí vás plíseň na stěnách?
Obsah textu
Asi většina z nás má nějaké zkušenosti s plísněmi na stěnách objektu. Zpravidla jde jistě o zkušenosti negativní, kdy kromě narušení estetiky jde z plísní cítit i nepříjemný zápach. Nutno podotknout, že obývání místností, kde se objevily plísně, je zdraví škodlivé. Přichází tedy otázka, co s tím? Lze se plísní jednoduše a účinně zbavit? To záleží, co plíseň způsobuje…
Příčina plísní
Obecně se plísně tvoří tam, kde se střetávají specifické teplotní podmínky v kombinaci s vlhkostí a nevětraným vzduchem. Jistě znáte rady typu topit, větrat, topit a větrat. Ano, jedná se o základní poučku, která by měla do jisté míry vlhkost vypudit. Mnohdy se tak stane. Opravdu je zejména v chladných měsících zapotřebí v místnosti cirkulovat vzduch, aby nezačal vlhnout a v kombinaci s chladem nezpůsoboval potíže v podobě plísní na stěnách.
Ne vždy je na vině špatné větrání a topení. Velmi často se jedná o komplexnější problém, který se týká samotné struktury zdiva. Konkrétně jeho hydroizolačních vlastností. Špatná hydroizolace, chybějící hydroizolace, nekvalitní hydroizolace či nesprávně aplikovaná hydroizolace. To vše zapříčiní, že zdivo není z vnější strany dostatečně chráněno proti povětrnostním vlivům a proniká do něj vlhkost.
Pokus první – SAVO
Existující plísně lze poměrně účinně odstranit aplikováním dezinfekčního prostředku (např. SAVO). Častokrát je potřeba aplikovat opakovaně. Plísňové skvrny zmizí a vy správně krátce a intenzivně větráte a dostatečně topíte. Přesto se plísně opět objevují – v tom případě je problém nejspíše ve výše zmíněné hydroizolaci zdiva, která nedokáže okolní vlhkosti odolat.
Sanace zdiva jako komplexní řešení
Jestliže se dostává do vnitřních omítek zdiva vlhkost z jeho vnější strany vlivem působení okolní vlhkosti, pak je zapotřebí ošetřit zdivo tak, aby tomuto tlaku odolalo. To probíhá za pomocí tzv. sanačních prací, které řeší, jak zdivu dodatečně dodat vodoodpudivou bariéru, která by průniku vlhkosti zabránila.
Jedná se však u o zásadní zásahy do struktur zdiva, které by měly být provedeny pouze odbornou firmou. Ta pak využije nejrůznějších metod a postupů, jako je například podřezání zdiva, svislá hydroizolace či krémová injektáž zdiva. Každá metoda má svá specifika a jen odborník dokáže posoudit jejich vhodnost v konkrétní situaci.