Mobile Phone Man Playing  - DrMedYourRasenn / Pixabay

Víte, jak rychlý máte doopravdy internet? Změřte si to snadno

Nejspíš tuto situaci opravdu dobře znáte. Chcete si na internetu tak trochu „zasurfovat“, ovšem vaše nadšení zchladí pomalu se načítající stránky (o pomalém stahování nejrůznějších souborů ani nemluvě).

Připojení i samotná rychlost internetu zkrátka mohou pořádně pozlobit. Ovšem nemusíte to nechat jen tak. Váš poskytovatel internetu vám přece nějakou rychlost garantuje, tak jak si ji ověřit? Zaměřte se na tzv. poslední míli prostřednictvím jednoduchých internetových stránek.

Co se vyplatí při měření dodržovat, abyste získali relevantní výsledky

Abyste ovšem nebyli zklamaní, má i tento test svá pravidla. Vyzkoušet můžete například ten od Nej.cz. Změří rychlost vašeho připojení (nejde tedy o měření rychlosti internetu na nejrůznějších webech, se kterým se na internetu setkáváme nejčastěji).

Musíte si však dát pozor hned na několik faktorů:

  • Měřte své připojení vždy na moderním počítači s aktualizovaným operačním systémem (k čemuž se samozřejmě váže i jeho dobré nastavení).
  • Dbejte, abyste byli připojeni k modemu za pomoci ethernetového kabelu – bezdrátová Wi-Fi rozhodně nestačí!
  • Zkontrolujte, že je k vašemu modemu aktuálně připojeno pouze jedno zařízení – pokud je to nutné, pak všechny další počítače, televize apod. odpojte.
  • Ukončete všechny procesy běžící na pozadí, které by mohly měření zkreslovat (vypněte přehrávání hudby a videí, ukončete stahování apod.).

Máte-li tohle všechno splněno, můžete se těšit na maximálně přesné výsledky.

Chcete garanci rychlosti? Vsaďte na odborníky

Ale není rychlost jako rychlost. Ta, která by vás jako koncového uživatele měla zajímat, se jmenuje DSL rychlost. Ano, právě to jsou všechna ta čísla, jež na vás pokukují ze smluv uzavřených s poskytovatelem internetu, např. 20, 50 nebo 100 Mb/s. U profesionálů platíte jen za to, co opravdu využijete. A kde si vybrat podle svého gusta? Třeba na Nej.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *