Renovace nábytku 2.0: Jak přeměnit starý nábytek v nové poklady

Krásné a individuální bydlení nemusí být drahé. S trochou kreativity a řemeslné zručnosti lze staré kusy nábytku nejen zrestaurovat bez velkých finančních nákladů, ale také proměnit v něco úplně nového a s velkou dávkou zábavy. Existuje pro to dokonce módní slovo: nábytkové hacky. Tine se projevila jako příznivkyně tohoto hnutí.

Před několika lety jsem zažil svůj osobní zážitek aha. Bylo to s mou kamarádkou Kathou. S manželem koupili starý byt, který potřeboval rekonstrukci, a několik měsíců ho předělávali. Krátce po nastěhování jsem se tam zastavil se svou milou. Seděli jsme v kuchyni a radovali se, jak je všechno krásné. Na spoustu nového nábytku nebylo tak brzy po koupi bytu moc peněz. Ale my jsme si mohli sednout na její novou lavičku. “Je z Ikei,” řekla Katha a zasmála se. Vstala jsem, provětrala polštářek sedadla a podivila se: “Ale to je přece polička!” Vyřazený kus nábytku – mimochodem model Kallax – otočila na bok a vytvořila z něj pěknou lavici s podomácku ušitými polštáři připevněnými k sedáku a kuchyňské stěně. Zároveň byl pod sedadly vytvořen malý praktický úložný prostor. Jednoduché, ale důmyslné. Pokud hledáte levný nábytek, použijte Signal nábytek slevový kupon a ušetřete.

Tip: Víme, kde nakoupit kvalitní manželské postele.

Individuální renovace starého nábytku se zábavou a kreativitou

Nevím, jestli se už tehdy mluvilo o “nábytkových hackerech”, nebo jestli byla moje kamarádka Katha tajným průkopníkem v této oblasti. Vždy byla kreativní a tvrdohlavá. Mezitím se tento přístup “udělej si sám” stal skutečným hnutím pro renovaci nábytku. Nábytkové hacky jsou v podstatě variací na recyklaci nábytku, o které jsem nedávno psal.

Ze starého do nového: proměna nábytku do budoucnosti

Kromě ekologického hlediska se však tato forma renovace nábytku zaměřuje spíše na zábavu a kreativitu. Nejde totiž ani tak o restaurování starého nábytku, ale spíše o jeho renovaci, která s trochou šikovnosti umožní, aby v domě nebo na zahradě, v koupelně nebo v obývacím pokoji, na terase nebo na balkoně získal zcela novou funkci. Pojďme se tedy ponořit do nového světa renovace starého nábytku. Ale pozor, hacky na nábytek mohou být návykové!

Na vině je společnost Ikea

Pokud si na webu vyhledáte “hacky na nábytek”, najdete šílené množství projektů věnovaných nábytku ze švédského obchodu s nábytkem Ikea. Důvodů je několik. Nábytek Ikea je celosvětovým fenoménem a najdete ho téměř v každé domácnosti: ti, kteří si po vyučení nebo po vysoké škole zařizují svůj první byt, v něm obvykle najdou to, co hledají, a to za relativně málo peněz. Později se v bytě hromadí stále více nábytku, jehož další využití se časem stává sporným. Levný nábytek navíc není tak trvanlivý a v určitém okamžiku volá po tom, aby byl zlikvidován, prodán za málo peněz nebo jen renovován. Pokud ale dobře vyberete, levný nábytek se dá sehnat třeba když použijete Baumax slevový kupon.

Nábytek Ikea je vhodný zejména pro druhý případ: jde totiž většinou o poměrně jednoduše konstruované sestavy ze dřeva, které prakticky vybízejí k tomu, abyste je rozebrali a zase složili. Smyslem hacku nábytku Ikea tedy není dělat firmě reklamu, ale například ukázat, jak lze s trochou kreativity proměnit dvě komody a pracovní desku v ložnici v malé útulné pracoviště:

Nekonečná inspirace

Nábytek Ikea samozřejmě nemůžete jen tak “hacknout”. Levný nábytek z blešího trhu, od babičky nebo dokonce z velkoobjemového odpadu od souseda je přinejmenším stejně úrodnou oblastí pro vášnivé hackery nábytku. Ve skutečnosti lze použít nejen starý nábytek nebo jeho části. Obzvláště oblíbené jsou například europalety, které dnes najdete i v obchodech pro kutily, dřevěné bedny nebo staré dveře. Materiály z masivního dřeva jsou obecně vhodnější pro přestavbu, ale i povrch dýhované dřevotřísky nebo starého kovového dílu můžete pokrýt fólií nebo natřít lakem, abyste mu během chvilky dodali nový lesk. Proměnit několik starých krabic v atraktivní místo v obývacím pokoji je hračka. Kvalitní nábytek z masivu můžete objednat také pokud použijete Nábytek Helcel slevy.

Můj tip: Stačí si na internetu vyhledat “furniture hacks” nebo “furniture hacks” a najdete tisíce nápadů, které vám ukáží, jak nápaditě lze nábytek renovovat a vdechnout mu nový život jako nejrůznějšímu vybavení. Při hledání na webu zároveň najdete mnoho chytrých a okouzlujících inspirací pro výzdobu vašeho domova.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *