Masks Wearing Face Masks Face Mask  - MAKY_OREL / Pixabay

Nanoroušky – skutečná ochrana nebo jen lákadlo na peníze?

Roušky jsou v dnešní době povinné na mnoha místech, a to z nařízení vlády. Bylo by ovšem chybou brát je jen jako „nutné zlo.“ Vždyť ty správně používané a ze správného materiálu nám mohou zdraví i výrazně ochránit.

„Moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě,“ tak se to říká. Ovšem pro nano roušky tohle sousloví neplatí. Dokáží totiž ochránit i svého nositele. Stačí si jen ujasnit, co od výběru této pomůcky očekáváte a inspirovat se zkušenostmi ostatních uživatelů.

Když chcete hlavně bez potíží dýchat…

Nejčastější argumenty proti nošení roušek se opírají o dušení pod nejrůznějšími běžně dostupnými textiliemi. Je pravdou, že dýchání přes látku není právě komfortní. Ovšem bavlna nepředstavuje jedinou možnost. Díky moderním technologiím jsou ve hře i populární nanomateriály, vyvinuté původně pro kosmické lety.

A nanotextilie tvoří nanovlákna. A o co jde? V zásadě je ve hře opravdu tenké vlákno, jež může pocházet z přírodních i syntetických složek. Má ovšem vysoký měrný povrch, což ho předurčuje k použití kupříkladu v senzorech, kosmetice anebo separátorech – a samozřejmě i v rouškách proti koronaviru.

Jsou lehké, prodyšné – ovšem virům vzdorné. Ověřený záchyt částic o velikosti virů je 84 %. A pyšní se i skvělými prodyšnými vlastnostmi. I když jde o roušky jednorázové, vydrží bez potíží 3-8 hodin. Není tedy nutné je měnit po půl hodině, jak tomu bývá u klasických roušek z látky, které se rychle zapaří. Nutná zásoba ochrany nosu a úst v kabelce se vám tedy značně zmenší. Koneckonců – vezete se na stejné vlně jako lékaři, pobývající dlouhé hodiny na operačním sále.

Nejenom ochrana před viry

Ovšem obávaný COVID-19 ani další nemoci nejsou tím jediným, před čím vás moderní materiály dokáží ochránit. Pokud rouška nepropustí viry, nebudou jí dělat potíže ani násobně větší částečky, jako například prach nebo zrníčka pylu. Využijí jí tedy i alergici a astmatici, ale i lidé, kterým jednoduše záleží na čistotě a chtějí svém tělu dopřát jen to nejlepší.

A pokud se obáváte zmíněné jednorázovosti, není to třeba. V případě potřeby je nanoroušky možné použít i 2x nebo 3x. Stačí se vybavit speciální dezinfekcí na nano materiály. Kromě roušek lze zakoupit také respirátory. A jaký je rozdíl mezi tím obyčejným a nano? Průmyslové produkty pracují s pomoci elektrostaticky nabité netkané textilie. Ta působí jako hrubý filtr. Proto ji obsahují i nanorespirátory, ovšem na nejmenší částice škodlivých patogenů tu navíc čeká i nanovlákenná membrána, jež se může pyšnit asi 100x větší hustotou, než netkaná textilie.

A jak se v takové roušce dýchá? Přečtěte si recenzi na stránkách Ecoblog, který se věnuje ekologickým a zero waste produktům, určeným pro každodenní použití. Najdete tu vše, co vám pomůže žít zdravěji a ve větším souladu s přírodou. První krůčky k lepšímu životu – to je Ecoblog.

Masks A Man And A Woman With Ropu%C%Akou  - MAKY_OREL / Pixabay
MAKY_OREL / Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *