Toddler Boy Breastfeeding Baby  - IamFOSNA / Pixabay

Kojení bolet nesmí. Proč máme někdy tak citlivé bradavky a co proti tomu dělat?

Kojení je dobré jak pro novopečenou maminku, tak i pro její dítě. Ovšem pro ženu může být také velmi náročné! Někdy totiž ani ta nejlepší péče o bradavky nestačí a dostavuje se bolest. A co proti tomu dělat?

Kojení může být opravdu dlouhé – u neklidných nebo spavých miminek dokáže trvat někdy až hodinu, a aby toho nebylo málo, opakuje se až 13krát denně. A to zejména v prvních týdnech života dítěte. Ovšem kombinace pevného přisátí miminka, špatného přiložení a leckdy i bakterií ze slin dítěte může způsobit nepříjemnou bolest bradavek při kojení, která se s každým dalším přiložením spíše zhoršuje.

Správné zvlhčení je základ

Mnohdy je první pomoc prostá. Pamatujete se na to, jak vám dokážou popraskat rty, když trpíte delší dobu nedostatkem tekutin? Tak s bradavkami je to stejné. Sliny dítěte je paradoxně vysušují, takže pokud je později nehydratujete tím správným přípravkem (mnohdy stačí obyčejné rozetření několika kapek mateřského mléka), popraskají. Do trhlin se později mohou dostat nežádoucí mikroorganismy a na problém je tzv. zaděláno.

Snažte se vše vyřešit co nejrychleji

I když tato bolest obvykle netrvá dlouho (zpravidla sama odezní během několika málo týdnů, rozhodně to není důvod k tomu, abyste musela snášet delší nepohodlí, než je nezbytně nutné. Rychlá náprava problémů bývá klíčem ke snížení výskytu dalších potíží a také samozřejmě i dlouhotrvajícího kojení.

Pomoci vám mohou i studené obklady. Pokud si však nechcete vkládat do podprsenky mokré kapesníky (které by mohly celou situaci mnohdy spíše zhoršit, vsaďte na gelové polštářky Multi Mam Compresses. Není třeba se bát, použité materiály vašemu dítěti nijak neuškodí. Gel se pak postará nejenom o snížení bolestivosti, ale také minimalizuje otok a sníží možné riziko vzniku velmi nepříjemného zánětu. Chcete vědět víc? Jděte na stránky Kojenibezbolesti.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *