Krach České republiky se nekoná. Zatím!

ratingová agentura Standard & Poor's

ratingová agentura Standard & Poor's

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor’s v pondělí  21.prosince potvrdila rating dlouhodobých devizových závazků české republiky na stupni „A/A-1“, ratingové hodnocení pro závazky České republiky v tuzemské měně pak na stupni „A+/A-1“. Což znamená zachování původního hodnocení.

V překladu tím říkají, že Česko na tom zatím ještě není tak špatně, aby musely hrozit obavy, že nebude schopné dostát svým závazkům. Dle hodnocení této ratingové agentury má Česko “Stabilní výhled vyvažuje silné ekonomické základy proti dlouhodobým fiskálním rizikům a rostoucímu, byť stále ještě mírnému, dluhovému zatížení vlády,” píše se ve zprávě S&P.

Současně ale varují, že pokud vláda v příštím roce nezahájí kroky, vedoucí k reformě penzijního systému, který začíná tvořit jednu z hlavních výdajových položek rozpočtu české republiky, tak v příštím roce může dojít ke snížení ratingu. Vysoký schodek rozpočtu české republiky pak vadí i v evropské unii a česká republika ho bude muset na začátku roku 2010 vysvětlovat. Na začátku roku totiž musí česká republika odeslat do Bruselu takzvanou konvergenční zprávu.

Hodnocení agentury Standard & Poor’s bylo přijato s úlevou. Pokud by totiž došlo ke snížení ratingu, mohlo by to vyvolat obavy u investorů, což by pak mohlo vést k masivnějším výprodejům státních dluhopisů. Podobný případ se stal nedávno v Řecku, kde se kvůli snížení hodnocení objevila možnost, že Řecko nebude schopno splácet všechny své závazky. Podobný osud by byl pro českou republiku a její ekonomiku velmi nepříjemný.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *