Deadline Debt Money Clock Pay  - geralt / Pixabay

Exekuce a exekuční řízení: Jak probíhá a na co byste se měli připravit?

Největším strašákem pro problémové klienty bank a nebankovních společností je exekuční řízení. To je ročně vydáno na statisíce dlužníků napříč ČR, pro které tento krok často představuje pouze přestupní stanici na cestě k insolvenci. Jak exekuce probíhá a na co byste se měli připravit?

Exekuce neznamená vždy konec

Velká část dlužníků bere exekuci jako něco, z čeho již není cesty zpět. Pravdou však je, že často může představovat jediné řešení, jak může dlužník splatit své závazky a zbavit se jich. Při vyhlášení exekuce soudem na dlužníkovo jméno se do vztahu mezi dlužníkem a věřitelem dostává třetí subjekt, a to exekutorský úřad.

Ten ke konkrétnímu případu přidělí takzvaného exekučního správce, který následně dohlíží na vyřízení závazků u všech věřitelů. V souvislosti s tím hledá možnosti, jak tyto závazky splatit. Za tímto účelem bude v průběhu prvních 15 dní, kdy se o spuštění exekučního řízení dozvíte i vy, analyzovat váš majetek.

Teprve poté může nabídnout řešení například v podobě:

  • zastavení a prodeje majetku,
  • blokaci bankovních účtů,
  • vytvoření nového splátkového kalendáře.

Exekuce nemovitostí je až posledním řešením

Právě exekuce nemovitostí děsí většinu dlužníků, kteří zjistí, že je jejich majetek předmětem exekučního řízení. K zabavení nemovitostí však exekuční úřad přistupuje pouze výjimečně, a to zejména u movitějších dlužníků. Většinou se tedy snaží hledat to nejlepší řešení jak pro věřitele, tak i pro samotné dlužníky.

Pokud exekuční správce přistoupí k exekuci nemovitosti, bude ji muset připravit na dražbu. Tento proces se může i pořádně protáhnout, což se projeví i na nákladech spojených s exekucí. Posledním krokem je poté  dražba nemovitostí, která probíhá veřejně a účastnit se ji tak může téměř každý. Princip je přitom velmi jednoduchý – nemovitost získá ten, kdo nabídne nejvyšší částku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *