Kdy budou volby 2010 v České republice?

Termín volby 2010 bude rozhodovat prezident Klaus

Termín volby 2010 bude rozhodovat prezident Klaus

V roce 2010 by se v České republice měly konat volby do parlamentu české republiky. Po nepovedném pokusu o předčasné volby v roce 2009 (kdy se politici nemohli domluvit mezi sebou a také s ústavním soudem jak to vlastně s volbami má být) by se měli konat volby již 100% letos. Otázka je, ale kdy to bude.

Datum volby 2010 zatím nejasné

Hned na začátku roku se v médiích objevili zprávy o tom, že prezident Václav Klaus se sešel s Mirkem Topolánkem a bavili se spolu mimo jiné o termínu voleb, ale nedokázali najít společnou řeč. Prezident Václav Klaus totiž preferuje volby, které by byly co nejpozději (evidentně mu vyhovuje, když česká vláda nemá silnou politickou vládu a on tak získává více vlivu). Naopak Mirek Topolánek usiluje o co nejbližší termín voleb 2010 – obléká to do hezkých prohlášení typu „každý týden, o který se zkrátí období této Poslanecké sněmovny je týden dobrý”, ale dost možná za tím je jen nějaký výsledek průzkumů který říká, že na konci května by mohli vyhrát Paroubkovi socialisté.

Přesný termín voleb do parlamentu

Z předchozího textu vyplývá, že přesný termín zatím znám není a zřejmě to ještě bude předmětem několika diskusí. Podle ústavy je to jasné – volby se musejí konat nejdříve třicet dní před uplynutím volebního období a nejpozději v den kdy končí aktuální volební období. Z toho pak vyplývá, že volby musí být nejpozději o víkendu 28. – 29. Května. Nejdříve se mohou konat o víkendu 7 až 8 května.

Jediné co je tedy zatím jistá je to že volby se budou konat některý víkend v květnu (víkend je jasně daný volebním zákonem a květen vyplývá z ústavy, I když v případě ústavy se vzhledem k ústavní kreativitě některých našich politiků také nedá tvrdit nic 100%).

Nevolí se jen do parlamentu

roce 2010 by se mělo v některých částech České republiky volit hned 3x. V některých médiích se hned objevil termín „supervolební rok“ což je poněkud úsměvné, páni redaktoři se asi moc dívají na americké filmy nebo ještě mají plnou hlavu zpravodajství z doby volby amerického prezidenta Baraca Obamy J.

Pravdou ale je, že letošní rok bude na volby bohatý. Bude se volit do parlamentu (datum volby bude ještě upřesněno, předběžně budou volby 2010 v termínu květen). Dále se bude volit do senátu, kde části senátorům vyprší letos mandáty (do senátu se volí vždy jen část senátorů). V některý částech České republiky se také budou konat komunální volby.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *