Český Homer Simpson vypnul “omylem” jadernou elektrárnu Dukovany

Jaderná elektrárna ve Springfieldu, Simpsomovi

Jaderná elektrárna ve Springfieldu, Simpsomovi

Nešikovný technik omylem zavadil o jeden z vypínačů v jaderné elektrárně Dukovany a omylem jí vypnul. Připadá vám to jako špatný vtip? Vítejte ve světě Homera Simpsona, ukrajinského Černobylu a České republiky.

Zdá se to jako špatný vtip, ale není ani prvního dubna ani se nejedná o novinářskou kachnu. Zprávu o tom že jeden nešikovný technik v jaderné elektrárně Dukovany způsobil vypnutí celé elektrárny tím, že zavadil o jeden ze spínačů a vyvolal tím řetězovou rekci dalších následných opatření, které vyústily v kompletní vypnutí jednoho z bloků jaderné elektrárny Dukovany, přinesly všechna česká média.

Technik tímto „omylem“ způsobil škodu osm miliónů korun. Tolik totiž bude stát škoda související s výpadkem tohoto bloku a jeho opětovné uvedení do provozu. Za každou minutu kdy jaderná elektrárna nevyrábí elektřinu přichází o jedenáct tisíc korun. Ve prospěch tohoto pracovníka ale údajně hovoří fakt, že neporušil žádný z bezpečnostních předpisů, prostě jen procházel kolem nějakého pultu a omylem zavadil kusem oblečení o nějaký spínač.

Na jednu stranu je dobře že zafungovaly kontrolní mechanismy a celá jaderná elektrárna se sama odpojila, aniž by došlo k nějaké škodě = tolik k bezpečnosti. Na druhou stranu – jak je proboha možné že nějaká technik (doufejme, že byl střízlivý) zavadí o nějaký nedůležitý knoflík a hned se celá jaderná elektrárna poroučí? Každou chvíli nás v médiích, zástupci ČEZ, zástupci českých institucí pro kontrolu jaderné energetiky ujišťují jak je jaderná energie bezpečná a že u nás se nikdy nemůže stát to, co se stalo před lety v Černobylu. Kdo ví – třeba to v Černobylu také začalo tím, že někdo hlásil „támhle Voloďa omylem zavadil o nějaký vypínač a teď se to tady celé vypíná….“ a jak to dopadlo.

Pokud patříte mezi příznivce amerického kresleného seriálu Simpsonovi tak se Vám také nutně musí vybavit představa Homera Simpsona, který pospává v řídícím centru jaderné elektrárny ve Springfildu a co chvíli zavadí o nějaký úplně nedůležitý knoflík a čas od času také vypne jadernou elektrárnu nebo způsobí jinou pohromu.

V jaderné elektrárně Dukovany k podobné příhodě nedošlo poprvé. Podobný problém s tím že někdo omylem vypnul elektrárnu tady byl již jednou. Stalo se to před několika měsíci, kdy se jeden z pracovníků elektrárny snažil vyfotit jednu z místností, sehnul se a svým pozadím také zavadil o nějaký vypínač. Tehdy se elektrárna vypnula na dvanáct hodin.

Seznam největších jaderných havárií

1986 – Černobyl, Sovětský Svaz

26. Dubna 1986 došlo v černobylské jaderné elektrárně (dnes Ukrajina, bývalý sovětský svaz). Během spouštění jaderné elektrárny byly porušeny předpisy ve snaze urychlit uvedení elektrárny do provozu. Při tom došlo k přehřátí jádra elektrárny a následnému výbuchu. Ten zničil celý blok. Okamžitě po nehodě zemřelo přibližně 30 lidí (většina na následky nemoci z ozáření) dalších 200 000 lidí muselo být evakuováno.

1979 – Three Mile Island, USA

28. Března 1979 došlo k havárii, která způsobila roztavení části jaderného reaktoru, byla zamořena elektrárna. V důsledku havárie muselo být evakuováno několik tisíc obyvatel z nejbližšího okolí a u dalších desítek tisíc Američanů tato zpráva vyvolala paninku, která vedla k hromadnému útěku

1961 –  K19 – sovětská ponorka

Sovětská ponorka K19, ve které došlo při její první plavbě k poruše jaderného reaktoru který se začal přehřívat. Při opravě se část členů posádky vystavila velkým dávkám ozáření a zahnula. Celkem si celý incident vyžádal životy sedmi ruských námořníků, celý incident se dočkal i filmového zpracování – film K19: stroj na smrt

1970 – K8 – sovětská ponorka

V atlantickém oceáně se potopila po výbuchu jaderného reaktoru sovětská jaderná ponorka. Na její palubě zahynulo 52 členů posádky, šlo o ponorku K8

1985 – sovětská ponorka

Výbuch reaktoru na sovětské jaderné ponorce. Nehoda se stala v oceánu nedaleko ruského přístavu Vladivostok. Tento incident si vyžádal 10 lidských obětí

  3Komentáře

  1. Petr T.   •  

    nevím jestli je tohle černý humor nebo nebo jestli z toho nemít spíše strach, minulý týden jsem jel do Rakouska, všude byly německé značky a nápisy, pouze jedna cedule tam byla v Češtině – byl na ní nápis TEMELÍN JE NEBEZPEČNÝ!, osobně mi vadí hysterie která je kolem Temelína, ale při čtení takové zprávy jsem i já trochu nejistý 🙁

  2. Jan Novák   •  

    Fascinuje mne, jak píšete o něčem, o čem víte prd. Holt je to vděčné téma, zaručeně si to někdo přečte. Informace jste sháněl sám, nebo jste jen papouškoval to, co zprasila masmédia ? Asi nesháněl, protože jinak byste věděl, že se “nevypla” celá elektrárna, ale pouze jeden blok. Taky byste věděl, že onen technik, který zavadil oblečením o vypínač, byl zaměstnancem dodavatelské firmy a ne ČEZu a asi byste věděl i to, že tím vypínačem blok “nevypnul”, že se tak stalo až následně po zapnutí toho vypínače, na základě něčeho úplně jiného. No ale to byste nesměl informace tupě papouškovat, ale shánět a ověřovat. Takhle se snažíte zesměšnit lidi z elektrárny, působit zasvěceně a odborně, jste však pouze trapný a směšný svojí nevědomostí.

  3. Pavel K.   •  

    Souhlasím s p.Janem Novákem. Obvykle na podobné tlachy nereaguju, ale souhlasím s názorem, že kdokoliv i p. Karel Novák by si měl nejprve o jaderné energetice něco přečíst a až potom se pustit do psaní nějakých velice povrchních a nekonkrétních příspěvků. Sám se o jadernou energetiku nějaký čas zajímám a nedávno jsem měl možnost navštívit JE Dukovany včetně primáru.Setkal jsem se několika lidma, kteří v jaderné energetice u nás něco znamenají.Proto jsem citlivý na titulky typu Český Homer impson vypnul elektrárnu Dukovany. Pane Karle Nováku, příště na toto téma raději nic nepište P.K.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *