Český Homer Simpson vypnul “omylem” jadernou elektrárnu Dukovany

Jaderná elektrárna ve Springfieldu, Simpsomovi

Jaderná elektrárna ve Springfieldu, Simpsomovi

Nešikovný technik omylem zavadil o jeden z vypínačů v jaderné elektrárně Dukovany a omylem jí vypnul. Připadá vám to jako špatný vtip? Vítejte ve světě Homera Simpsona, ukrajinského Černobylu a České republiky.

Zdá se to jako špatný vtip, ale není ani prvního dubna ani se nejedná o novinářskou kachnu. Zprávu o tom že jeden nešikovný technik v jaderné elektrárně Dukovany způsobil vypnutí celé elektrárny tím, že zavadil o jeden ze spínačů a vyvolal tím řetězovou rekci dalších následných opatření, které vyústily v kompletní vypnutí jednoho z bloků jaderné elektrárny Dukovany, přinesly všechna česká média.

Technik tímto „omylem“ způsobil škodu osm miliónů korun. Tolik totiž bude stát škoda související s výpadkem tohoto bloku a jeho opětovné uvedení do provozu. Za každou minutu kdy jaderná elektrárna nevyrábí elektřinu přichází o jedenáct tisíc korun. Ve prospěch tohoto pracovníka ale údajně hovoří fakt, že neporušil žádný z bezpečnostních předpisů, prostě jen procházel kolem nějakého pultu a omylem zavadil kusem oblečení o nějaký spínač.

Na jednu stranu je dobře že zafungovaly kontrolní mechanismy a celá jaderná elektrárna se sama odpojila, aniž by došlo k nějaké škodě = tolik k bezpečnosti. Na druhou stranu – jak je proboha možné že nějaká technik (doufejme, že byl střízlivý) zavadí o nějaký nedůležitý knoflík a hned se celá jaderná elektrárna poroučí? Každou chvíli nás v médiích, zástupci ČEZ, zástupci českých institucí pro kontrolu jaderné energetiky ujišťují jak je jaderná energie bezpečná a že u nás se nikdy nemůže stát to, co se stalo před lety v Černobylu. Kdo ví – třeba to v Černobylu také začalo tím, že někdo hlásil „támhle Voloďa omylem zavadil o nějaký vypínač a teď se to tady celé vypíná….“ a jak to dopadlo.

Pokud patříte mezi příznivce amerického kresleného seriálu Simpsonovi tak se Vám také nutně musí vybavit představa Homera Simpsona, který pospává v řídícím centru jaderné elektrárny ve Springfildu a co chvíli zavadí o nějaký úplně nedůležitý knoflík a čas od času také vypne jadernou elektrárnu nebo způsobí jinou pohromu.

V jaderné elektrárně Dukovany k podobné příhodě nedošlo poprvé. Podobný problém s tím že někdo omylem vypnul elektrárnu tady byl již jednou. Stalo se to před několika měsíci, kdy se jeden z pracovníků elektrárny snažil vyfotit jednu z místností, sehnul se a svým pozadím také zavadil o nějaký vypínač. Tehdy se elektrárna vypnula na dvanáct hodin.

Seznam největších jaderných havárií

1986 – Černobyl, Sovětský Svaz

26. Dubna 1986 došlo v černobylské jaderné elektrárně (dnes Ukrajina, bývalý sovětský svaz). Během spouštění jaderné elektrárny byly porušeny předpisy ve snaze urychlit uvedení elektrárny do provozu. Při tom došlo k přehřátí jádra elektrárny a následnému výbuchu. Ten zničil celý blok. Okamžitě po nehodě zemřelo přibližně 30 lidí (většina na následky nemoci z ozáření) dalších 200 000 lidí muselo být evakuováno.

1979 – Three Mile Island, USA

28. Března 1979 došlo k havárii, která způsobila roztavení části jaderného reaktoru, byla zamořena elektrárna. V důsledku havárie muselo být evakuováno několik tisíc obyvatel z nejbližšího okolí a u dalších desítek tisíc Američanů tato zpráva vyvolala paninku, která vedla k hromadnému útěku

1961 –  K19 – sovětská ponorka

Sovětská ponorka K19, ve které došlo při její první plavbě k poruše jaderného reaktoru který se začal přehřívat. Při opravě se část členů posádky vystavila velkým dávkám ozáření a zahnula. Celkem si celý incident vyžádal životy sedmi ruských námořníků, celý incident se dočkal i filmového zpracování – film K19: stroj na smrt

1970 – K8 – sovětská ponorka

V atlantickém oceáně se potopila po výbuchu jaderného reaktoru sovětská jaderná ponorka. Na její palubě zahynulo 52 členů posádky, šlo o ponorku K8

1985 – sovětská ponorka

Výbuch reaktoru na sovětské jaderné ponorce. Nehoda se stala v oceánu nedaleko ruského přístavu Vladivostok. Tento incident si vyžádal 10 lidských obětí

  3komentáře

  1. Petr T.   •  

    nevím jestli je tohle černý humor nebo nebo jestli z toho nemít spíše strach, minulý týden jsem jel do Rakouska, všude byly německé značky a nápisy, pouze jedna cedule tam byla v Češtině – byl na ní nápis TEMELÍN JE NEBEZPEČNÝ!, osobně mi vadí hysterie která je kolem Temelína, ale při čtení takové zprávy jsem i já trochu nejistý 🙁

  2. Jan Novák   •  

    Fascinuje mne, jak píšete o něčem, o čem víte prd. Holt je to vděčné téma, zaručeně si to někdo přečte. Informace jste sháněl sám, nebo jste jen papouškoval to, co zprasila masmédia ? Asi nesháněl, protože jinak byste věděl, že se “nevypla” celá elektrárna, ale pouze jeden blok. Taky byste věděl, že onen technik, který zavadil oblečením o vypínač, byl zaměstnancem dodavatelské firmy a ne ČEZu a asi byste věděl i to, že tím vypínačem blok “nevypnul”, že se tak stalo až následně po zapnutí toho vypínače, na základě něčeho úplně jiného. No ale to byste nesměl informace tupě papouškovat, ale shánět a ověřovat. Takhle se snažíte zesměšnit lidi z elektrárny, působit zasvěceně a odborně, jste však pouze trapný a směšný svojí nevědomostí.

  3. Pavel K.   •  

    Souhlasím s p.Janem Novákem. Obvykle na podobné tlachy nereaguju, ale souhlasím s názorem, že kdokoliv i p. Karel Novák by si měl nejprve o jaderné energetice něco přečíst a až potom se pustit do psaní nějakých velice povrchních a nekonkrétních příspěvků. Sám se o jadernou energetiku nějaký čas zajímám a nedávno jsem měl možnost navštívit JE Dukovany včetně primáru.Setkal jsem se několika lidma, kteří v jaderné energetice u nás něco znamenají.Proto jsem citlivý na titulky typu Český Homer impson vypnul elektrárnu Dukovany. Pane Karle Nováku, příště na toto téma raději nic nepište P.K.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..