Jak dobře vybrat kancelářský počítač

Výběr kancelářského počítače vyžaduje ze strany uživatele zodpovědný přístup. Potřeba je splnit některé specifické parametry. Na co bychom určitě neměli zapomenout?

Jak dobře vybrat kancelářské PC

Stěžejní je u každého počítače hlavně výkon. Ten nemusí být u počítače do kanceláře pro běžnou činnost, jako je práce s kancelářským balíkem Microsoft Office a vyřizování pošty, příliš vysoký. Zejména se vyplatí u samotného PC sledovat procesor, paměť a úložiště.

Co se týče procesoru, do takto vymezených podmínek většinou dnes již stačí AMD Ryzen 5 nebo Intel Core i5. Oba dominantní výrobci jsou, co se týče kvality rovnocenní a výkonnostně i cenově můžeme série s označením 5 považovat za přijatelnou střední třídu.

Procesor jakožto mozek počítače doplňuje nutně RAM neboli operační paměť. Má-li být práce pohodlná a chod operačního systému adekvátně plynulý, oceníte alespoň 8 GB RAM.

Zapomínat bychom neměli ani na úložiště. A to nejen z pohledu kapacity, ale ani typu. Standardem by dnes již mělo být rychlé SSD. Bude-li vám disk sloužit jako ryze systémový, postačí kapacita 128 GB. Kdo si chce pohodlně uložit alespoň pár aplikací, využije 256 GB SSD.

Co by měly splnit komponenty

Nezapomeňme na to, že nákup samotného PC je pouze prvním krokem. Svou roli hrají i komponenty, na které se rovněž vyplatí hledět.

Absolutním základem pro pohodlnou práci je monitor. Za univerzální volbu vhodnou pro práci se považují monitory s velikostí 25 až 27 palců. Jsou přijatelné jak z hlediska ergonomie, tak i co se týče místa, které zaberou. Navíc na ně stále stačí Full HD rozlišení.

Co se týče klávesnice, je potřeba si vybrat, zda upřednostníme bezdrátový model nebo nám nevadí kabely. Nejen pro hry se dnes již doporučují odolné klávesnice mechanické. Rozložení kláves by mělo být v češtině QWERTZ. A nezapomeňte na české popisky. Chybět na práci by neměl ani numerický blok.

Poslední kapitolou je myš. Zajímat vás bude způsob zapojení (bezdrátová technologie či klasický kabel) a ergonomický úchop, ze kterého vás nebude bolet zápěstí.

Vyzkoušejte repasovaný kancelářský počítač

Běžně vás samotné kancelářské PC vyjde v současných podmínkách na cca 10 000 až 15 000 Kč. Započítat však musíte ještě cenu výše vzpomenutého monitoru a dalších komponent, bez nichž se neobejdete.

Je tak zřetelné, že pořídit si nové PC může být poměrně výraznou finanční investicí. Naštěstí můžete zřetelně ušetřit nákupem použitého kancelářského počítače neboli repasu. Ceny takovýchto zařízení jsou nižší řádově o desítky procent. Najdete je např. na stránkách Eurotech.cz.

Tyto přístroje pocházejí z předváděcích akcí, ukončených leasingů, případně byly vráceny v zákonné lhůtě. Jedná se o modely z vyšší produktových řad výrobců. Lze tak říci, že mají ve srovnání s novými levnými zařízeními nižších tříd mnohem vyšší šanci na delší životnost.

Před uvedením do prodeje prochází takové PC náročným testováním. Vadné díly se vymění, klient je proti případným závadám vzniklým později chráněn záruční lhůtou v délce 12 měsíců.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *