Hledáte to nejlepší červené víno? Výsledek vás překvapí

Dali jste si za cíl najít to nejlepší červené víno? Vaším motivem může být cokoliv, ale vězte, že úkol, kterým jste se pověřili, je hoden samotného Sherlocka Holmese. Zábavné poznávání vás nemine. Součástí je mnoho ochutnávání. A verdikt? Záležitost čistě osobní. Se zbytkem vám poradíme.

Červené víno. Věděli jste, že:

 • Pouze ve slupkách modrých hroznů lze najít červené barvivo, které dává vínu jeho nezaměnitelnou barvu.
 • V porovnání s bílým vínem má větší obsah tříslovin, i macerace probíhá mnohem déle.
 • Obvykle bývá silnější a těžší než to bílé.
 • Nejlépe si “sedne” s masem.
 • Více alkoholu než mají tichá vína najdete v těch dezertních, archivních nebo vermutech. jejich chuť nadchne hlavně příznivce sladších vín.

Cena. Jak moc dobrým ukazatelem je?

Možná je tento příběhem i tím, co jste zažili také. Koupili jste dražší víno s tím, že chcete někoho oslnit. A výsledek nebyl zrovna takový, jaký jste předpokládali. Cena slouží jako praktickým ukazatelem, ale přistupujte k ní s rozmyslem a citem.

 • Chuť každého liší, je závislá i na předchozích zkušenostech i osobním nastavení. Obdarováváte vínem znalce, nebo někoho, kdo jej pije jen příležitostně?
 • Obecně lze říci, že čím kvalitnější a zajímavější víno, tím větší hodnotu uvidíte i na cenovce. Což však automaticky neznamená to, že vám víno vysoké ceny bude chutnat. A to nejdražší bude to nejlepší.
 • Pokud dáváte k daru i květiny, tak i zde je dobré dodržet několik pravidel. Ať se vyhnete společenskému faux-pas.

2 věci, které by mělo mít jakékoliv kvalitní víno:

I laikům mohou pomoci dvě pravidla, díky kterým odliší ta kvalitní od těch ostatních.

 • Čirost – víno by mělo mít vždy čirou barvu bez usazenin.
 • Čas – při svém hledání zkuste test časem. Přivoňte, pak si dvakrát až třikrát upijte a 10 až 15 minut počkejte. Pokud bude mít víno stejnou chuť jako na začátku, jste na dobré cestě. V případě ještě lepšího zážitku si pogratulujte. Máte před sebou láhev skvělého vína. Zdá se vám 15 minut dlouhá doba? Umění toho, jak si zkrátit čas při čekání, se můžete naučit i vy.

Pomůže v rozhodování informace, odkud vína jsou?

Každá vinařská oblast má svá specifika a pyšní se svoji chutí. Některá vína jsou tak exkluzivní a specifická, že se pěstují pouze v jedné oblasti a nikde jinde. Zeměpisné rozložení však spíše zajistí systematizaci průzkumu, než by vedlo k samotnému určení toho nejlepšího.

Jaká odrůda je nejlepší?

Vaše očekávání hrají důležitou roli. I když odrůda má na chuť vína vliv, vinař a jeho postupy výroby jsou také důležitým činitelem, který do velké míry charakter vína ovlivňuje.

 • Mohutná vína s vyšším obsahem tříslovin se většinou dělají z odrůd jako je Cabernet sauvignon, Malbec, Primitivo nebo Grenache.
 • Odrůdy Gamay, Merlot nebo Modrý Portugal dávají chuť, která je charakterizována jako jemnější a ovocnější.
 • Merlot nebo Pinot Noir jsou jedny z nejznámějších, jimž je velmi často přisuzován titul králů všech rév.

Nejlepší červené víno není jednoduché najít. Ale nejdražší vám prozradíme

I když se vám podaří najít vašeho favorita, s největší pravděpodobností nebude tento nález trvalé povahy. Chutě procházejí neustálou proměnou. Takže víno, které jste hodnotili jako nepřekonatelné, můžete vnímat za dalších deset let úplně jinak.

Nejlepší víno tedy najít objektivně nejde, ceny však porovnat lze. A které je to nejdražší na světě? Jedná se o burgundské Romane – Conti, ročník 1945. Lahev se v roce 2018 vydražila za téměř 13 milionů korun.

Dobrý obchod s vínem udělá práci za vás

Testování je základem každého správného výzkumu. A pokud je vzorek příliš velký, vydejte se za odborníky, kteří ta prvotřídní vína najdou za vás. Správné vinařství nabídne kvalitní vína, ze kterých si budete moci vybrat to, které vás učaruje ze všech nejvíce.

A co vy? Co byste udělali s vínem za 13 milionů korun?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *