ČEZ bude dostavovat Temelín

Ilustrační fotografie - Temelín

Ilustrační fotografie - Temelín

ČEZ ohlásil uvažované zahájení dostavby elektrárny Temelín v roce 2013. V roce 2020 by pak mohl první z nových bloků být uveden do provozu. ČEZ argumentuje především nutností náhrady instalovaného výkonu u dosluhujících elektráren.

O tuto obří zakázku se bude ucházet několik firem. Mezi nimi bude i rusko-americké konsorcium. Tuto informaci uvedl deník MF DNES. Vznik konsorcia by měl oznámit prezident Ruska Dmitrij Medveděv a USA Barack Obama příští týden v pátek, pokud budou v Praze podepisovat dohodu o jaderném odzbrojení.

Vítěz tendru by měl být znám v roce 2011. Objem zakázky na výstavbu třetího a čtvrtého bloku v Temelíně s opcí na vybudování pátého bloku v Dukovanech a až dvou bloků ve slovenských Jaslovských Bohunicích se odhaduje na zhruba 500 miliard korun.

Rozšíření elektrárny začátkem dubna schválili jihočeští zastupitelé, kteří tak zrušili pět let staré usnesení, v němž jejich předchůdci dostavbu odmítli. Jihočeská samospráva však za souhlas očekává významné kompenzace. Jde zejména o investice do rozvoje jižních Čech, jako například modernizace silnic nebo lobbing za dálnici.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *