7 nejvýznamnějších událostí, které nás čekají v roce 2010

XXI. ZOH - zimní olympijské hry 2010 - Kanada, Vancouver

XXI. ZOH - zimní olympijské hry 2010 - Kanada, Vancouver

Co nás čeká v roce 2010. Jaké jsou ty nejdůležitější události a okamžiky nového roku? Mezi ty nejdůležitější události roku 2010 patří olympiáda v Kanadě, volby do parlamentu české republiky, Mistrovství světa ve fotbale, a další události. Sestavit přesný seznam asi není možné takže jsme vybrali sedem událostí, které stojí za pozornost:

1. Zdražení – zvýšení DPH na začátku roku

Hned na začátku ledna dochází ke zdražení některých produktů. Je to dík novele zákona o spotřebních daních. Dochází tak k navýšení cen za alkohol, pohonné hmoty, cigarety a pivo. Dochází k navýšení DPH o 1% a nyní záleží na obchodnících, jak se to projeví u ostatního zboží.  Obchodníci se vesměs shodují, že zdražení se projeví hlavně u dražších výrobků, u těch levnějších je velký konkurenční tlak a tak zde obchodníci navýšení DPH převezmou na sebe.

2. Zimní olympijské hry v kanadě

Olympiáda v Kanadě je bezesporu největší sporotvorní událostí roku 2010. Zimní olympijské hry v kanadě ve Vancouveru začínají 12. Února a budou probíhat až do 28. Února 2010. Po dobu her se bude soutěžit v 15-ti olympijských sportů, celkem se bude soutěžit v 86 disciplínách. Čeští sportovní fanoušci se mohou těšit na Tomáše Vernera, Šárku Záhrobskou, Lukáše Bauera, Martinu Sáblíkovou, na české hokejisty pod vedením Vladimíra Růžičky a další sportovce. Do kanady by se mělo podívat min. 88 českých sportovců.

Do zahájení olympijských her nám zbývá 41 dní. Pokud fandíte českému sportu, podpořte naše reprezentanty, přidejte se a fanděte!

3. Volby do poslanecké sněmovny České republiky

V první polovině roku 2010 se také odehrají volby do poslanecké sněmovny České republiky. Po demisi vlády ODS a Mirka Topolánka a předvolebních zmatcích na podzim roku 2009, kdy nakonec musela svoji vládu prodloužit úřednická vláda premiéra Fischera by nás v roce 2010 konečně měli čekat řádné volby.

Kdy se budou konat volby v roce 2010?

Přesný termín zatím nebyl stanoven, je ale jisté že volby mohou být nejdříve 7 – 8. Května 2010 a nejpozději 28. – 29. Května 2010. To vyplývá z ústavy české republiky:

“Volby do obou komor se konají ve lhůtě počínající třicátým dnem před uplynutím volebního období a končící dnem jeho uplynutí,” uvádí ústava.

Pokud se volby budou konat koncem května, prezident je bude muset vyhlásit nejpozději v sobotu 20. Února

4. Mistrovství světa ve fotbale (FIFA World Cup)

11. 7. 2010 začíná fotbalové mistrovství světa v Johannesburgru v Jihoafrické republice. Mistrovství světa se účastní celkem 32 týmů. V kvalifikačních zápasech se o tyto místa utkává až 160 týmů.  Bohužel česká republika patří mezi ty země, kterým se nepovedlo kvalifikovat se na toto mistrovství, takže zde Česká republika nebude mít své zástupce. I tak to ale bude velká podívaná pro všechny fanoušky fotbalu

5. Vývoj ekonomické situace v ČR a v celém světě

S napětím, obavami i nadějemi je, očekávám vývoj ekonomické situace. Názory analytiků se na možný vývoj velmi různí. V závěrečných měsících roku 2009 došlo k oživení, například akciové trhy rostly poměrně strmě. Ale analytici brzdí přehnaný optimismus. Mnoho z nich se obává, že růst se velmi rychle vyčerpá s tím, jak jednotlivé vlády postupně omezují svou podporu ekonomiky. Po doznění těchto podpůrných efektů se pak očekává nový pokles. Vývoj ekonomické krize by tak měl podobu W a skutečný růst by přišel až po tomto druhém propadu. Jak to ale dopravy bude tak na to si musíme ještě pár měsíců počkat

6. Nový kancelářský balík MS Office 10

Na červen roku 2010 má softwarový gigant Microsoft naplánováno uvedení nové verze nejpoužívanějšího kancelářského software – MS office. Myslím, že téměř každý kdo pracuje v kanceláři s počítačem každodenně používá nebo se alespoň občas setká s aplikacemi jako Word, Excel, Outlook. Po uvedení nové verze operačního systém Windows 7 nyní přijde Microsoft s aktualizaci svého druhého nejpoužívanějšího program MS Office

7. Otevření jižní části okruhu Prahy

Pro všechny pražany a především pro řidiče, kteří Prahou denně nebo příležitostně projíždějí by měl být tou nejdůležitější událostí roku otevření nově zbudované části městského okruhu. Tato nově otevřená část by měla spojit dálnici D1 a D2 a odvést tak všechnu tranzitní dopravu mimo centrum města. Nově otevřená část okruhu by tak měla odlehčit přetížené Jižní spojce a Barrandovskému mostu.

Přesný termín zatím není stanoven, ale hovoří se o tom, že všechny práce by měly být ukončeny nejpozději do září.

Tento výčet událostí není a ani nechce být exaktním výčtem všech důležitých událostí roku 2010. Těch podstatných a více – či méně důležitých událostí nás čekají desítky a stovky.

  1 Komentář

  1. Zdenek Jonas   •  

    Prazsky okruh tezko spoji dalnici D1 a D2, protoze D2 vede z Brna do Bratislavy. Prazsky okruh propoji Dalnice D1 a D5 na Plzeň.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *