10 nejvýznamnějších událostí roku 2009

1. Česká republika se stala předsednickou zemí Evropské Unie

1. ledna 2009 převzal premiér Mirek Topolánek předsednictví evropské unie na následujícího půl roku. Česká republika se tak stala šéfem celé Evropy. Hned po svém nástupu museli čeští politici v roli evropských lídrů začít řešit Rusko – Ukrajinskou plynovou krizi kdy v lednu 2009 přestal být do české Republiky, Slovenska a Maďarska dodáván zemní plyn kvůli sporům ohledně tranzitu mezi Ukrajinou a Ruskem.

Celé předsednictví pak bylo doprovázeno spory mezi vládnou a prezidentem Václavem Klausem. Slavná také byla aféra kolem výtvarného díla Entropa. Ta vyvolala pobouření u některých členských zemí Evropské Unie za to, že je na plastice Entropa černý zachytil v nelichotivém pohledu.

2. Zemřel architekt Jan Kaplický

Určitě si všichni pamatujete na slavnou aféru, která po několik týdnů plnila česká média – návrh Jana Kaplického na stavbu národní knihovny přezdívaný blob který měl být postaven v Praze na Letné. Tato stavba pak rozdělila českou společnost na dvě nesmiřitelné skupiny. Jedni stavbu zarputile odmítali v čele s prezidentem Václavem Klausem a druzí pak nadávali na českou malost a „zaprděnost“ když neumí ocenit originální a moderní stavbu. 14. Ledna 2009 tento architekt zemřel ve věku nedožitých 72 let. Právě se mu narodila dcera a zůstala po něm spousta nedokončených staveb

3. V Liberci se uskutečnilo mistrovství světa v klasickém lyžování

I tato aféra kolem přípravy na mistrovství světa v klasickém lyžování 2009 v Liberci dokázala na dlouhou dobu zaplňovat česká média. Jako obvykle v Čechách se jednalo o předražené náklady, navyšování rozpočtu, podivné zadávání zakázek a tak dále. Kolem celé akce si své ruce ušpinila i Kateřina Neumanová, naše slavná olympionička, která si spojením svého jména s Libereckým mistrovstvím pořádně ublížila. Celé mistrovství nakonec proběhlo, i když ho zahájila sněhová kalamita.

4. V česku padla vláda – už zase!

24. března 2009 nepřežila vláda Mirka Topolánka hlasování o důvěře a byla svržena. Na svržení vlády se podíleli i odpadlíci jako Vlastimil Tlustý, jan Schwippel nebo Olga Zubová. Pád české vlády v průběhu evropského předsednictví vyvolal u našich sousedů spoustu negativních komentářů a česká republika tak zase jednou předvedla, co všechno dokáže

5.  Do Prahy přiletěl americký prezident Barack Obama.

Do Prahy přiletěl 4 dubna 2009 nově zvolený ameriský prezident Barack Obama. Na pražském Hradčanském náměstí pak přednesl očekávaný projev, kde vyzval, aby svět zastavil šíření jaderných zbraní.

6.  Na světě se objevila Prasečí – Mexická chřipka

V první polovině roku zachvátila celý svět obava před nákazou prasečí chřipkou. Jedná se o virus H1N1 který se přenesl na člověka z prasat v Mexiku. Proto také prasečí nebo mexická chřipka. Tato nákaza je velmi zákeřná a už si vyžádala tisíce obětí po celém světě. Celý svět se obává hrozící pandemie, všichni varují, že dosavadní průběh prasečí chřipky byl pouze první kolo a to nejhorší nás teprve čeká v roce 2010.

7.  Zemřel Waldemar Matuška

I česká republika přišla o jedno ze svých slavných zpěváků. 30. Května 2009 zemřel tento slavný zpěvák, kterého měly asi nejraději naše maminky a babičky. Příčinou smrti Waldemara Matušky byl zápal plic a následné selhání srdce. Na poslední rozloučení s Waldemarem Matuškou přišli v Praze tisíce lidí, kteří mu chtěli naposledy složit poklonu.

8. Smrt krále popu Michaela Jacksona

25. června 2009 zemřel Michael Jackson. Tento kdysi velmi slavný a možná i jeden z nejslavnějších zpěváků na světě zemřel několik týdnů před svým plánovaným návratem zpět na hudební scénu. Několik týdnů po smrti Michaela Jacksona vyšel jeho film This is it který rekapituloval zpěvákovu přípravu na jeho turné které se již neuskutečnilo. Po Jasksonově smrti zázračně vylétl nahoru prodej jeho alb a nahrávek a tento zpěvák opět obsadil nejvyšší příčky v prodejnosti hudby. Paradoxně to už ale nebylo díky jeho výkonům na turné ale díky nostalgii nad jeho smrtí.

9. Volby budou, volby nebudou, volby budou, volby nebudou, …..

Předčasné volby, které měli proběhnout díky odvolání vlády Mirka Topolánka se původně měli uskutečnit v průběhu podzimu 2009. Všechny politické strany se začali pilně připravovat na jejich konání. Nakonec ale celá záležitost skončila výrokem ústavního soudu, který vyhověl stížnosti Jana Melčáka na protiústavnost přijatého zákona o předčasných volbách. Kolem celé záležitosti se dlouho dobu spekulovalo, takže bylo obtížné udržet si přehled v jakém stavu celá záležitost s volbami vlastně je. Byla to skvělá vizitka českých politiků a toho o co jim opravdu je.

10. Chodit pět let do školy a poctivě skládat zkoušky? Zapomeňte na to, na právech v Plzni to funguje jinak

Na podzim 2009 se provalila aféra o tom, jak se studovalo na právech v Plzni. Nebyly výjimkou tituly získané za dva měsíce během prázdnin. Mnoho z našich politiků a státních úředníků si pořídilo svůj titul právě v Plzni. Co na tom že na škole si je nikdo nepamatuje, chybí záznamy o zkouškách opsané nebo chybějící diplomové práce atd. každý kdo ještě věřil v normálnost a slušnost české společnosti musel přijít o veškeré iluze. Něco shnilého je ve státě českém … 🙁

Uplynulý rok 2009 byl určitě zajímavý a přinesl spoustu důležitých a významných událostí. Udělat žebříček nejlepších událostí roku 2009 si asi musí každý sám podle svých vlastních priorit, protože každý vnímá svět kolem sebe vlastníma očima a pro každého je důležité něco jiného.

Protože zde mělo být uvedeno pouze 10 událostí roku 2009 tak se na spoustu dalších důležitých událostí v česku a ve světě nedostalo. Jen namátkou:

  • návštěva papeže Benedikta XVI v české republice
  • házení vajíček na Jiřího Paroubka
  • házení kamenů na Mirka Topolánka
  • Mirek Topolánek nahý ve vile u Berlusconiho
  • Mirek Topolánek s partou byznysmenů na dovolené v Itálii
  • ochota politiků prodat zákon za milión korun
  • Nobelova cena míru, kterou dostal prezident Barack Obama který obratem vyslal další vojáky do války
  • Lisabonská smlouvy a Prezident václav klasu atd.
  • … je toho hodně

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *