Sanace zdiva jako řešení průniku vlhkosti
Obsah textu
Útulný, čistý a teplý domov je základem pro spokojené a bydlení. Velmi nepříjemné je pak zjištění, že se vám do bytu/domu začíná dostávat vlhkost, která má za následek nehezky vypadající mapy a plísně na zdech.
Je možné, že se jedná pouze o výjimečný stav, kdy se dlouho nevětralo a v místnosti byla zima. Nicméně je vhodné být v této chvíli na pozoru, protože příčinou může být také fakt, že se do zdiva dostává vlhkost díky mnohem závažnějšímu problému – nedostatečná hydroizolace zdiva.
Hydroizolace zdiva
Každé zdivo, které je v kontaktu s povětrnostními vlivy a předpokládá se, že na něj bude působit vlhkost (tzn. zejména obvodové zdivo a zdivo sklepních prostor) by mělo mít dostatečně dobré hydroizolační vlastnosti. Konkrétně to spočívá v tom, že by ve zdivu měla být kvalitní hydroizolace, která případný průnik vlhkosti zastaví.
Co dělat, když hydroizolace chybí?
V mnoha případech se stává, že ačkoli je hydroizolace ve zdivu aplikována, není aplikována dobře, není kvalitní nebo jí není dostatek. Existují však samozřejmě i případy (a to je problém zejména u starších objektů), kdy zdivo hydroizolaci nemá vůbec žádnou. Na problém se přijde pak až ve chvíli, kdy je okolo zdiva zvýšená vlhkost a ta se skrz dostane až do místnosti.
Jaký je tedy následující postup? Sanace vlhkého zdiva, tedy hydroizolaci zdivu dodat. Prakticky to v první řadě znamená povolat odborníky na danou problematiku. Ti se se situací seznámí, zjistí míru poškození, přístupnost terénu a za pomocí sanačních metod (např. injektáž zdiva či podřezání zdiva) udělají potřebná opatření.
Injektáž zdiva
Nejčastěji používanou (ale ne vždy tou nejvhodnější!) metodou je již zmíněná injektáž zdiva. Injektáž zdiva má za úkol dodat zdivu hydroizolační vrstvu pomocí do něj navrtaných otvorů. Navrtají se otvory, do nich se vpustí speciální chemická injektážních hmota, která ve zdivu vytvoří účinnou a chybějící bariéru proti vlhkosti.
