Plánujete rekonstrukci? Pak nezapomeňte ani na kvalitní okna

Když se řekne rekonstrukce, vybaví si většina z nás především úpravu vnitřních prostor domu či bytu. Další asociací bývá zateplení. A okna a dveře bývají bohužel často až na místě posledním. A přitom by to mělo být přesně naopak.

Není tomu tak dávno, co byla dřevěná okna stržena z pomyslného piedestalu, aby je nahradila moderní plastová eurookna případně průmyslový hliník. Dnes však nemá rovnice plast vs. dřevo tak jednoznačný výsledek. Technologie a použité postupy ušly během tří desítek let pořádný kus cesty.

Vybírejte podle vlastních preferencí

Pokud čekáte, že vám prozradíme, jaký materiál je pro kvalitní okna úplně nejlepší, pak se mýlíte. Pomůžeme však vašemu správnému rozhodování jinak: poradíme, na co si dát u obou typů pozor.

  • Dřevěná okna by vás měla zajímat především z hlediska povrchové úpravy. S ní totiž souvisejí i další nároky na údržbu. O dřevo je bohužel nutné se opravdu pravidelně starat, jinak ztrácí své ceněné vlastnosti. Bývá rovněž dražší a zpravidla neposkytuje tak pestrou paletu možností jako právě plast.
  • Oproti tomu ideální plastová okna kladou důraz na kvalitu a tvar výztuhy, sílu stěn plastového profilu a samozřejmě také na počet zámků – čím více, tím lépe. A nezapomeňte na to, že ani zdaleka nejsou 100 % bezúdržbová. Naopak, občasné seřízení jim jedině prospěje. Cenově se pohybují spíše v nízkých cenových relacích, ovšem podezřele levné nabídky mívají háček zpravidla v nízké kvalitě nebo nekvalitních postupech výroby, takže pozor na to.

Volba materiálu tedy není klíčová (byť je samozřejmě důležitá), ovšem stejnou váhu je třeba klást na správnou montáž oken. Nejsou-li dodrženy předepsané postupy, stane se i z těch nejdražších a nejkvalitnějších oken levný produkt druhé kategorie – tedy alespoň co do vlastností. Seznamte se proto předem s používanými postupy u vámi zvolené společnosti a nejste-li si jejich správností jistí, nebojte se je konzultovat s odborníky.

Kdo vám vlastně okna dodá?

I na to se ptejte. Při větších rekonstrukcích je časté, že nové dveře a okna vám zajistí nějaká subdodavatelská firma. Dejte si proto pozor na to, co podepisujete. Jednat byste měli vždy a pouze s lidmi z původní společnosti, která celou rekonstrukci zajišťuje. Dobře si to ohlídejte ve smlouvě. Případné potíže pak nebudou na vás, ale přirozeně spadnou na toho, kdo vám tuto firmu doporučil.

Získáte také jistotu, na koho se obrátit v případě nečekaných problémů. A nezáleží na tom, zda půjde o již zmíněné seřizování oken nebo např. rovnou kompletní výměnu poškozeného křídla. Nikdy totiž nevíte, kdy se vám právě takové služby budou hodit. Ideální dodavatel oken a dveří by vám také měl umět nezávazně poradit v případě, že si teprve svá nová okna vybíráte – jako např. na Jis.cz. Využít můžete osobní, telefonickou nebo e-mailovou konzultaci. A nebojte se dát si na čas, vždyť nová okna si vybíráte jenom jednou za život.

Plánujete rekonstrukci? Pak nezapomeňte ani na kvalitní okna

Pexels / Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *