Olivovníku to na Istrii sluší aneb cesty po Chorvatsku

Destinace, která je Čechům doslova a do písmene zaslíbená. O pobřeží Jadranu už padlo mnoho pochvalných recenzí, líbí se tu tisícům turistů a kdo nikdy nebyl v Chorvatsku, jako by dnes snad ani neexistoval. Pojďme si proto udělat malou procházku po městech Istrie a prohlédnout si tento poloostrov více zblízka. Více než tři a půl tisíce kilometrů čtverečních, hora Učka, ale také sluncem zalité nížiny, kde se daří olivovým plodům dozrát do nevídané krásy.

Pula, Rovinj nebo Rijeka, nechte se zlákat

Olivovník není číslem jedna jen na Krétě, ale i na prosluněné Istrii. Není divu, této plodině se zde daří a výnosnost je skutečně dobrá. Navíc, olivy se zde pěstují už od antických časů a je jasné, že Římané by na nějaký neperspektivní podnik dávno zanevřeli, jejich praktičnost byla příkladná a snad i proto ovládli většinu tehdy známého světa. Chorvatský olivový olej je oblíbený například i v německých domácnostech, což jistě hovoří za vše. Právě toto je testem náročnosti, kvality, ale i budoucí dobré pověsti.

Pula je turistickým tahákem, i když zde žije jen asi šedesát tisíc obyvatel. Antická historie ve zdejších ulicích je ale hodně lákavá, za všechny památky z dávných dob zmiňme hlavně amfiteátr. Poreč je dalším istrijským pobřežním městem a Eufráziova bazilika patří už celou generaci na prestižní seznamy organizace UNESCO. Pokud hledáte pěkný dárek z cest, nabízí se právě tekuté olivy nebo různé suvenýry. Můžete zaměřit svou pozornost na značku Chiavalon, která pečuje s láskou o olivovníky poblíž městečka Vodnjan. Navazují tak na tisíciletou tradici, o níž bychom mohli hovořit hodně dlouho. Konkurence středomořských ostrovů s vinnou révou a olivami? To bezesporu! Přesvědčte se o tom v nabídce na olivum.cz, kde je extra panenský olivový olej, kuchyňský univerzál.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *