Láká vás rekonstrukce půdy? Směle do ní, atypický prostor působí romanticky!

Koupíte nemovitost s nádhernou sedlovou střechou a už spřádáte plány, jak si všechno pěkně přestavíte. Stará vlhká půda dává fantazii neomezené možnosti. Jak ji nejlépe proměnit v útulné podkroví a získat tak v domě více obyvatelného prostoru? Všechno je potřeba řádně promyslet, než se dáte do práce. Máte-li dostatek elánu, výsledek na sebe nenechá dlouho čekat. Bude vás to stát ale spoustu síly, peněz i času. Jste plně připraveni pustit se do náročného projektu a vytvořit útulné, čisté bydlení?

Nejprve úřady a papíry

Půda je pro rekonstrukci ideální zejména svojí rozlohou, mnohdy dosahuje až 70 metrů čtverečných, což odpovídá dispozicím menšího bytu. V prvé řadě ale záleží na tom, jak rozsáhlou rekonstrukci plánujete. Pokud ovlivní vzhled domu, budete potřebovat stavební povolení a u starších budov i souhlas památkářů. I když chcete vestavbu zvládnout svépomocí, v každém případě nejprve svůj záměr prodiskutujte s odborníkem. Rekonstrukce půdy nesmí ohrozit statiku domu nebo zasáhnout do požární ochrany.

Půdu bude nutné vyklidit

Půda v každém domě zpravidla plní roli odkládajícího prostoru, kde se hromadí všechny nepotřebné věci. Nebývá výjimkou, že zde naleznete doslova historické poklady, ale také spoustu veteše a starého harampádí. Před samotnou rekonstrukcí je tedy nutné půdní prostor zcela vyklidit a připravit pro stavební úpravy. Vyklízeníje však samo o sobě dost namáhavé a časově náročné a je jen na vás, jak se na takovou práci cítíte. Stojíte však před zásadním problémem. Kam to všechno odvést? Ano, nejlépe na skládku, ale musíte mít také k dispozici vhodné auto. Vyklízení půdy si podstatně usnadníte, když si na práci sjednáte kvalifikovanou firmu. Tu naleznete v každém větším či menším městě, například při vyklízení Beroun, můžete vybírat z mnoha vyklízecích společností. Stačí si jen objednat jejich služby a půda je kompletně vyklizena během několika málo hodin, včetně odvozu odpadu a závěrečného úklidu.

Dispozice půdy

Dříve než se pustíte do dispozičního řešení půdy, je třeba provést důležité stavební úpravy. Pokud je půda ve starším domě, určitě své odvedla nejen vlhkost, ale i dřevomorka, proto je důležité zpevnit podlahy. Myslete také na izolaci, tepelnou i zvukovou, každý krok na půdě je ve spodních místnostech slyšet, jako kdyby se tam prohnalo stádo slonů. Zjistěte, v jakém stavu jsou trámy a rozhodně s nimi při rekonstrukci počítejte. Nechte je v místnostech vyniknout, protože právě ty jsou podstatným estetickým prvkem celé půdní vestavby.

Okna s výhledem do nebe

Půdní prostor potřebuje také dostatek světla a dokonce je to dáno normou. Proto mohou být okna tvrdým oříškem. Když na střechu nasázíte jen střešní okna, budete mít problém vidět dolů na ulici. To však může kompenzovat nádherný výhled na hory v dáli, zbytek města nebo na oblohu. Snažte se mít ale nějaká okna i ve vertikální poloze, protože střešní okna je nutné při dešti zavírat a navíc v létě je v místnostech jako ve skleníku.

A co schody

Stěžejním bodem celé rekonstrukce bývá právě přístup do podkroví. Někdy se může stát, že budete muset zasáhnout do celkové stavby domu a provést rozsáhlé stavební úpravy. Ve starých domech bývá vstup na půdu jen v podobě úzkého prostoru a nebo jen s pomocí skládajícího žebříku. Naopak nové schodiště musí být dostatečně prostorné, pohodlné a bezpečné.

Originální bydlení

Půdní prostory zůstávají vyhledávaným místem pro bydlení zejména u mladší generace. Ložnice v podkroví s výhledem na hvězdnou oblohu působí opravdu romanticky. Pokud se pustíte do přestavby svépomocí, vyjde vás výsledná cena zhruba o třetinu levněji, než kdybyste si na práci sjednali stavební firmu. Ceny za půdní vestavbu začínají přibližně na částce půl milionu korun, samozřejmě v závislosti na stavu daného objektu a velikosti půdních prostor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *