České republice hrozí řízení kvůli vysokému schodku státního rozpočtu!

České republice reálně hrozí, že Evropská unie zahájí řízení kvůli vysokému schodku rozpočtu. Tuto informaci avizoval ve středu 16. Prosince premiér české republiky Jan Fischer. Vysoký rozpočtový schodek tak může ohrozit přísun peněz z Evropské unie.  Tato situace může mít také vliv na oddálení přijetí eura v české republice.

Celá situace vyplývá z prosincového jednání ministrů financí evropské unie.  Ti se totiž dohodli, že česká republika musí v následujících třech letech snížit schodek rozpočtu o tři procenta HDP. To znamená, že každý rok musí být deficit snížen min. o jedno procento HDP.  Podle pravidel evropské unie totiž členské země nesmí mít deficit státního rozpočtu vyšší než tři procenta. Česká republika se nyní pohybuje přes šest procent. Rozpočet na příští rok pak počítá se schodkem min. 5,3 procenta.

Na začátku roku 2010 tedy bude muset česká republika odeslat do evropské unie takzvanou konvergační zprávu. Pokud se v Bruselu nebude líbit, můžeme očekávat zahájení řízení. A to by pro českou republiku mohlo být velmi bolestivé. Dají se očekávat doporučení (příkazy) k razantním rozpočtovým úsporám. Podobnou zkušenost nedávno zažilo Maďarsko.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *