Aby vás levné energie nestály víc, než byste čekali

Už jste se určitě setkali s tím, že se na první pohled výhodné nabídky změnily v nepříjemné pasti. A stačilo k tomu málo – obchodní podmínky. Ne vždy si je čteme, a když už, pak se snažíme „skákat“ jen po těch nejdůležitějších bodech. A jaké by to měly být v případě levných energií?

Pojďme se podívat na ty nejčastější „chytáky“ a kličky, které na nás někteří nepoctiví prodejci ve chvílích naší nepozornosti zkouší.

Výpovědní lhůta je důležitější, než si myslíte

Mnozí z nás se domnívají, že mají-li uzavřenou smlouvu na dobu určitou, pak po této době jejich závazek odebírat levný plyn či elektřinu jednoduše zanikne. Většina dodavatelů má však ve svých podmínkách ujednání, které jim umožňuje smlouvu i bez vašeho aktivního souhlasu prodloužit nebo dokonce změnit na neurčitou. Nahrávají jim k tomu i mnohdy dlouhé výpovědní lhůty – ty mohou být tři měsíce, ale třeba i rok. Většina z nás si totiž na zrušení smlouvy vzpomene víceméně na poslední chvíli.

Pozor na aktivační poplatek

Skrývat se může také pod názvem registrační a v zásadě jde o platbu za to, že vám energie začne proudit domů. Nezvyklé, ale je to tak. A některé společnosti dokonce jeho výšku odvozují od toho, kolik elektřiny od nich plánujete odebrat. Pokud je výsledná úspora větší než tato jednorázová platba, je vše v pořádku. V opačném případě se vám přechod k „levnějšímu“ dodavateli energií nejspíš nevyplatí.

Jak elegantně přijít o právo odstoupení od smlouvy…

Pozvali jste si obchodního zástupce k sobě domů? Pak pro vás lhůta bez sankčního odstoupení do 14 dnů neplatí. Jinde vám neumožní odstoupení do doby, než vám levná elektřina či plyn začne proudit domů, což se samozřejmě do pouhých dvou týdnů vejít nemůže.

A zapomenout nesmíme ani další oblíbené triky, mezi které patří:

  • poplatek za předčasné vypovězení smlouvy,
  • poplatky za písemné upomínky,
  • změna záloh v průběhu účtovacího období.

Na těchto šest bodů si proto dejte v každé smlouvě pozor. A toho nejlevnějšího dodavatele energií si pak můžete vybrat třeba na stránkách https://www.epet.cz/. S našimi radami už zaručeně vedle nešlápnete.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *