Podmanivá krása Rovinje: Proč byste měli navštívit tuto istrijskou perlu

Západní pobřeží Istrijského poloostrova v Chorvatsku skrývá jedno z nejmalebnějších přímořských měst – Rovinj. Toto město s barevnými domy, které se zdají být vytesané přímo ze skály, a s půvabnými uličkami, kde se zastavil čas, je skutečnou perlou Istrie i celého Chorvatska.

Proč Rovinj?

Rovinj je skvostem chorvatské Istrie, který se pyšní svou bohatou historií, kulturou a nádhernými přírodními scenériemi. Jedná se o místo, kde se středověká architektura prolíná s vůní moře a šumem borovic, vytvářející tak nezapomenutelný dojem na každého, kdo toto město navštíví.

TIP: Ty nejlepší úlovky a zajímavost z oblasti rybaření naleznete na aktivni-rybolov.cz

Historie Rovinje

Rovinj se může pochlubit bohatou a pestrou historií. Jeho kořeny sahají až do doby římské, kdy byl důležitým obchodním a rybářským střediskem. Během středověku se stala Rovinj součástí Benátské republiky, což ovlivnilo jeho architekturu a kulturu. Dodnes si můžete vychutnat typické benátské prvky v místní architektuře, od úzkých romantických uliček až po nádherné paláce a kostely.

Atrakce v Rovinji

Hlavní turistickou atrakcí je bazilika Sv. Eufemie, která se vypíná nad starým městem a nabízí jedinečný výhled na město a Jaderské moře. Tento barokní kostel, postavený v 18. století, je nejvýznamnější stavební památkou ve městě a jeho zvony jsou nejvyšším bodem v Rovinji.

Rovinj je také domovem pro několik muzeí a galerií, jako je například Muzeum města Rovinj nebo Muzeum batana, kde se můžete dozvědět více o místní kultuře a historii. Pro milovníky umění je zde také Muzeum moderního umění, které hostí stálé a dočasné výstavy chorvatských a mezinárodních umělců.

Pokud preferujete aktivity na čerstvém vzduchu, národní park Zlatni Rt je jen kousek od města. Tento park, také známý jako Punta Corrente, je přírodní rezervací s borovými lesy, mnoha pěšinami a nádhernými oblázkovými plážemi.

Gastronomie v Rovinji

Město Rovinj je také známé svou vynikající gastronomií. Místní restaurace a taverny nabízejí širokou škálu jídel, od svěžích mořských plodů a ryb, přes tradiční istrijské delikatesy jako jsou lanýže nebo pršut, až po vynikající místní vína.

Další místa k návštěvě na Istrii

Istrie je region bohatý na historii, kulturu a přírodu. Nedaleká města Pula a Poreč nabízí řadu historických památek, jako je římský amfiteátr v Pule nebo Eufraziova bazilika v Poreči. Motovun, malebné středověké město na vrcholu kopce, je také skvělým místem k návštěvě.

Navštívit byste měli také Limský fjord, malebnou mořskou zátoku, která připomíná skandinávské fjordy, nebo národní park Brijuni, souostroví tvořené 14 ostrovy a ostrůvky s nádhernou přírodou a bohatou historií.

Rovinj a celá Istrie jsou skutečným klenotem, který nabízí nespočet možností pro objevování a relaxaci. Ať už jste milovník historie, gurmán, nebo milovník přírody, Rovinj a Istrie vás nezklamou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *