Unavený muž

Trpíte nespavostí? Na vině může být matrace i vaše zlozvyky

Pokud trpíte takzvanou insomnií, je třeba s tím něco dělat. Insomnie neboli nespavost je nebezpečný jev, který může vyvolat i deprese nebo malátnost, která může vést k horším věcem. Zatímco někteří lidé trpí nespavostí jen výjimečně v době, kdy toho mají v práci hodně a kdy jim stres nedovolí usnout, jiní trpí nespavostí dlouhodobě, a právě ti by s ní měli něco dělat. Zejména by měli vědět, co je spouštěčem nespavosti, proč takzvanou insomnií trpí.

Proč trpíme nespavostí?

Abychom mohli s nespavostí zatočit, nejdříve bychom měli vědět, proč nespavostí vlastně trpíme, co je jejím spouštěčem, proč se s ní potýkáme. Nejčastější příčinou nespavosti, která následně může vyvolat nejen deprese a malátnost, ale také podrážděnost nebo která může zhoršit koncentraci, je nepravidelný spánkový režim. Pokud nechodíte spát pravidelně a ani přibližně ve stejný čas, tělo může být zmatené a nebude chtít usnout. Také může být na vině psychická zátěž nebo třeba změna časového pásma, respektive přechod z letního na zimní čas (nebo obráceně).

Důvodem nespavosti ale také může být nevhodná matrace. Každý člověk by si měl vybrat matraci, která je pro něj jako stvořená. Zatímco lidé s pevnější postavou by měli volit tvrdší matrace, hubené ženy by měly mít matraci měkčí. Zatímco ti, kteří spí na boku, by měli mít matraci měkčí, lidé spící na zádech by měli sáhnout po matraci tvrdší. Nikdy však nic nezkazíte tím, pokud si místo levné matrace koupíte ortopedickou nebo zdravotní matraci. I pěnová matrace je dnes velice chválená.

Za nespavost mohou i naše zlozvyky

Jaké jsou vaše zlozvyky? Mohou být totiž důvodem nespavosti. Například kouření je problémem. Každý kuřák je si vědom toho, že kouření neprospívá lidskému zdraví. Jenže už není mezi lidmi známo, že kouření se podílí i na vzniku nespavosti a že má svůj podíl na nekvalitním spánku. Nikotin, který je obsažen v cigaretách, povzbuzuje, což nemá zrovna dobrý vliv na usínání. Funguje to zkrátka jako káva, kterou se také nedoporučuje pít před spaním, jelikož obsahuje kofein, který přináší tělu energii a je také jakýmsi povzbuzením.

Na kvalitě vašeho spánku se také podílí strava. Jíte zdravě nebo patříte k lidem, kteří si dopřávají dnes a denně hamburgery z fastfoodů? Pokud máte dlouhodobé problémy s usínáním a obecně se spánkem, měli byste si dopřát kvalitní stravu během celého dne. Váš jídelníček by měl být pestrý, zdravý, také vyvážený. Jestliže máte problém se sestavováním správného a zdravého jídelníčku, měli byste navštívit nutričního poradce nebo výživového specialistu, který vám sestaví jídelníček na míru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *