Podle čeho vybrat kliky na dveře? Výběr je obrovský!

Dalo by se říci, že kliky na dveře jsou detail, nad kterým nemusíte až tak přemýšlet. Avšak jedná se o jakýsi šperk, který zdobí vaše dveře. A proto bychom mu rozhodně měli věnovat pozornost – minimálně takovou, jakou věnujeme sami sobě, když vybíráme, který šperk si zvolíme. Výběr kliky na dveře se může odradit na životnosti dveří. Podle čeho je ale vybrat?

Použitý materiál

Materiál, který je použit na výrobu klik, samozřejmě hraje roli. Zde jsou ty nejoblíbenější materiály:

  • Jednou z nejoblíbenějších možností jsou nerezové kliky, které toho vydrží opravdu dlouho, navíc jejich cena není nikterak přemrštěná. Odolné jsou proti mechanickému poškození (škrábance).
  • Dost se používá ale také chrom, který je také odolný proti škrábancům, ale také proti otiskům. Kliky tak nemusíte příliš často leštit.
  • Mosazné kliky potřebují povrchovou úpravu, aby nekorodovaly. Obvykle jsou poniklovány nebo pochromovány. Jsou velmi odolné a krásné. Bohužel si za ně budete muset připlatit.
  • Zamakové kliky jsou vyrobeny ze zvláštního materiálu – zamaku. Je to slitina zinku, hliníku, hořčíku a mědi. Bohužel se nejedná o příliš odolný materiál. Ideální je na dveře, které neotvíráte dennodenně.
  • Hliníkové kliky jsou ideální do interiéru. Nestudí, snadno se čistí, ale nejsou příliš odolné. Proto se často prodávají s příměsí zinku, která jim dodává na pevnosti.

Povrchová úprava

I zde můžete vybírat z několika druhů materiálů. Eloxované kliky byly ošetřeny hliníkem s příměsí dalších kovů. Díky tomu je klika odolnější a tvrdší. Eloxováním se dá docílit různých barevných provedení. Pochromováním se na klice taktéž vytváří odolná vrstva, která chrání „vnitřní“ kov kliky a prodlužuje její životnost. Matný nikl je odolný, a navíc velmi dobře vypadá.

Kování

Vybírat můžete ze dvou typů: rozetové nebo štítové kování. U štítového se klika i otvor na klíč jsou v jednom kusu. Při pořizování nové kliky dbejte na správnou rozteč, co je vzdálenost mezi osou kliky a osou klíče. U rozetového kování máte kliku a otvor na klíč rozděleny na dva prvky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *