Kolik stojí Amazon Kindle 3 při nákupu z USA

Od 1. 4. vstoupila v platnost novela zákona č. 235/2004 Sb. Zatímco do 1. Dubna bylo zboží nakoupení ve státech mimo USA do výše ceny 150 Euro (tedy i nákup Amazon Kindle 3 z USA přímo od Amazon) osvobozeno od cla i DPH, od 1. 4. se tento limit změnil na 22 Euro. Kolik tedy bude nyní stát Amazon Kindle 3 pokud si ho rozhodnete pořídit přímo v USA?

Vyplatí se nákup Amazon Kindle 3 z USA

Když se podíváte na web našeho největšího prodejce počítačů a elektroniky Alza.cz tak zjistíte, že nákup Kindle od Alza vás vyjde na s DPH 4 599 Kč (včetně DPH). Pokud se podíváte na web Amazon.com, tak tam je nabízen, Kindle 3 za 139 Dolarů (v obou případech se jedná o WIFI verzi bez 3G konektivity).

Při aktuálním kurzu by vás tedy nákup Amazon Kindle 3 z USA přišel na částku 2697 Korun (+ DPH 20% = 3253 Kč). Takže pokud si koupíte, Kindle 3 přímo z Amazon.com, ušetříte minimálně 1300 Kč.

Ve výpočtu je zohledněno:

 • Amazon Kindle 3 = 139 USD
 • Doprava s UPS = 22 USD
 • Celkem tedy = 161 USD * 16,754 = 2697 Kč
 • DPH = 20% ze 161 USD = 32,2 * 17,274 = 556 Kč
 • Finální cena min. = 3253 Kč (včetně DPH)

Pozn.: Cena, jakou zaplatíte při nákupu samotného Kindle 3 záleží na kurzu CZK/USD u vaší banky, já jsem použil kurz ČNB, ale reálně budete platit víc

Pozn2: pro výpočet DPH se nepoužívá kurz ČNB nebo vaší banky, ale kurz celní správy viz níže v článku.

Vyplatí se nákup Amazon Kidnle 3 z USA i v dubnu?

Vyplatí se nákup Amazon Kidnle 3 z USA i v dubnu?

DPH a clo od 1. 4. 2011

Novela zákona upravuje to, jak se postupuje při výpočtu cla a DPH:

 • Zboží zakoupené mimo EU, které má cenu nižší než 22 Euro = neplatíte ani clo ani DPH
 • Zboží zakoupení mimo EU, které má cenu 22 – 150 Euro = platíte DPH (20%), neplatíte clo
 • Zboží zakoupení mimo UE které má cenu nad 150 Euro = platíte clo i daň

Do ceny zboží se v některých případech započítává i cena za dopravu. Konkrétně pokud si objednáte zboží pro osobní potřebu (to platí i pro nákup Kindle 3) tak se cena dopravy nezapočítává do celkové ceny pro výpočet DPH a cla. Bohužel to ale platí jen v případě, že by vám zboží bylo posláno poštou. Vzhledem k tomu že Amazon umožňuje posílat zboží jen přes UPS, tak se doprava při nákupu Kindle započítá do celkové ceny pro výpočet DPH a případně cla

Na co si dát pozor

Pro výpočet cla a DPH není, rozhodují aktuální kurz CZK/Euro nebo CZK/USD, který má na svých stránkách třeba česká národní banka, ale rozhoduje kurz, který na webu publikuje celní správa viz zde.

Takže zatímco aktuální kurz CZK/USD je 16,754 Kč za 1 USD, tak pro výpočet cla a DPH se použije kurz celní správy který je 17,274 CZK za 1 USD (aktuální kurz platí do 26. Dubna 2011, pak může být aktualizován).

Před nákupem, zvláště pokud chcete koupit Kindle + obal, nebo dražší verzi, se vyplatí ověřit si, že se váš nákup vejde do limitu 150 Euro, abyste platili jen DPH a nemuseli platit i clo.

  5Komentáře

 1. Nemuzu Uvest   •  

  Omlouvam se ze zde pisi anonymne, ale mam na to duvody. 🙂 12.4.2011 jsem objednal Amazon Kindle primo ze stranek amazonu. Kindle jsem mel doma za tri dny (UPS i expedice pracuji velmi rychle). Zaplatil jsem pouze a jen $159.98 (v cene jiz je postovne). Zadne DPH jsem neplatil – pokud za mne DPH odvedl Amazon, nevim o tom. Proste se nebojte a objednavejte, asi maji celnici dost prace na pobockach ceske posty na neocenenych baliccich z Ciny :)))

 2. Týna   •  

  Chtěla bych se zeptat, jak to funguje s platbou Kindlu? Objednala jsem si jej, ale ani ve smlouvě ani v e-mailu, který potvrzuje objednávku nemůžu najít jejich číslo účtu, na které mám poslat peníze.

  • Karel Novák   •     Author

   Pokud vím tak během objednávky musíte zadat číslo kreditní karty, ze které si pak Amazon příslušnou částku strhne (nejsem si jistý, jestli zde vůbec je možnost platit převodem na účet).

   • JK   •  

    Přesně tak. Jediná platební možnost na Amazonu je zadat číslo karty, u které je třeba mít povolené platby na internetu a dostatečný limit.

 3. xxx   •  

  pokud uhradite dph v ceske rebublice potom je mozne si pozadat o vraceni dph co jste zaplatili v usa(nebo jine zemi) tak proto nezapomen te si o dph zazadat zpet ze zeme kde jste nakoupili.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *