Česká armáda neumí počítat – ze dvou miliard je najednou skoro pět

Obrněný transportér

Obrněný transportér

Armáda české republiky se chystá nakoupit lehké obrněné transportéry pro své vojáky především pro potřeby zahraničních misí. Jedná se lehké obrněné transportéry Iveco. Ještě minulý rok tvrdilo ministerstvo obrany, že za dodávku 90-ti obrněných vozidel zaplatí maximálně dvě miliardy korun. Realita je ale jiná.

Původní cena zakázky měla být “asi dvě miliardy”

Před vánoci oznamovalo ministerstvo obrany České republiky uzavření smlouvy s firmou Praga-Export na dodávku devadesáti obrněných vozidel, oznámilo prostřednictvím svého mluvčího, že cena zakázky bude 3,6 miliardy. To je v rozporu s předchozím tvrzením. Na zasedání obraného výboru sněmovny, které se konalo 15. Října 2009 uvedl ministr obrany Martin Barták že Česká republika za nákup 90-ti obrněných transportéru zaplatí částku „asi dvě miliardy korun“. Nákup měl být realizován společně se Slovenskou republikou, která měla zakoupit další 40 vozidel, ministr Barták tehdy argumentoval výhodností takového společného nákupu.

Během dvou měsíců se tedy částka z „asi dvě miliardy korun“ změnila na 3,6 miliardy korun. Důvodem je to že ministr pozapomněl, že k vozidlům je potřeba koupit i zbraňové systémy (u vojenského vozidla je to vlastně jen drobnost, zbraňový systém je u obrněného transportéru jen kosmetický doplněk), dále zapomněl na munici (opět nedůležitý detail u armádního bojového vozidla), na cenu za údržbu a také na platbu DPH, který tvoří 600 miliónů korun.

Konečná cena by měla být 4,8 miliardy

Částka 3,6 miliardy ale ani tak není konečná. Ministerstvo se totiž rozhodlo obrněné transportéry dovybavit radiostanicemi a navigačními systémy, které chce nakoupit v USA a dále celou zakázku rozšířit z původního počtu devadesát vozidel na 120. Celková cena zakázky se tak vyšplhá na 4,8 miliardy korun což 2,4 x více než byl původní odhad ministra obrany Bartáka

V situaci kdy česká republika plánuje, že v roce 2010 bude mít schodek státního rozpočtu České republiky ve výši téměř 170 miliard korun, v situaci kdy původních schodech rozpočtu pro rok 2009 se z několika desítek miliard vyšplhal na neuvěřitelných 195 miliard, v situaci kdy je aktuální výše českého státního dluhu na úrovni zhruba 1,2 biliónu korun je podobný přístup pana mistra poněkud zvláštní.

Možná si řekne že zase až tak o moc nejde – 2,8 miliardy o které se původní cena zakázky navýšila neznamená v desítkách miliard které se vyhazují jinde až tak mnoho, ale ministerstvo obrany plánuje v následujících letech několik dalších investičních programů, které by měli být ve výši 25 miliard korun. Pokud si ministerstvo zachová svůj přístup k tomu, jak pracuje s výší cen jednotlivých zakázek, mohla by být celková suma utracená za podobné projekty možná i 50 nebo 70 miliard korun. A to už přestává být zanedbatelná částka.

Armáda plánuje utratit za investice dalších 25 miliard

Ponechme stranou spekulace nakolik je pro Českou republiku efektivní mít vlastní plnohodnotnou armádu a nakolik je efektivní účastnit se zahraničních misí, pro které si armáda pořizuje tyto nákladné obrněné transportéry. V roce 2009 hospodařila česká armáda s částkou 56 miliard korun, pro rok 2010 by si měla vystačit s částkou 49 miliard. Pokud by se ale současně více podívala na své výdaje v oblasti investic, mohla by ušetřit mnohem více.

Podobných vyhozených peněz nebo neočekávaných navýšení zakázek je v České republice a v české státní správě příliš mnoho. Patří sem i projekty jako projekt Opencard, web hlavního města prahy za 160 miliónů korun, předražené zakázky na stavbu dálnic, mostů na nejrůznější dodávky pro ministerstva a státní úřady.

Při troše zdravého rozumu a efektového hospodaření by aktuální schodek rozpočtu nemusel být v řádu stovek miliard korun ale třeba jen několika desítek. K tomu aby česká republika neskončila bankrotem a byla schopná splácet své závazky a třeba začít snižovat svůj státní dluh je určitě potřeba změna přístupu i k podobným zakázkám.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *