Amazon Kindle 3: několik zajímavých údajů

O své zkušenosti s nákupem Amazon Kindle 3 přímo z USA jsem již psal v nedávné minisérii 3 článků (více o nákup Amazon Kindle 3). Protože mi to nedalo, tak jsem si zkusil o Amazon Kindle najít trochu víc informací a rád bych se o ně s Vámi podělil. Pokud uvažujete o nákupu Amazon Kindle 3, třeba zde najdete několik důvodů pro nebo proti.

Amazon Kindle = historie

Amazon Kindle je asi nejznámější čtečka e-knih (e-books) v současnosti. Kindle se ale neobjevil ze dne na den. Tuto čtečku knih Amazon vyrábí a prodává již 3 roky. Za tu dobu již vzniklo celkem 6 modelů:

  • Amazon Kindle – 1 generace = uvedení do prodeje 19. Listopad 2007
  • Amazon Kindle – 2 generace = uvedení do prodeje 9. Únor 2009
  • Amazon Kindle – 3 generace = uvedení do prodeje 27. Srpen 2010
  • Amazon Kindle DX – 1 generace = uvedení do prodeje 10. Červen 2009
  • Amazon Kindle DX – 2 generace = uvedení do prodeje 19. Leden 2010
  • Amazon Kindle DX/Graphite – 3 generace = uvedení do prodeje 7. Července 2010

Amazon Kindle – co se skrývá uvnitř

Čtečku knih Amazon Kindle pohání procesor ARM, a čtečka ke svému fungování používá operační systém Linux. Linux, který se na trhu stolních/přenosných počítačů pořád drží na úrovni 1 – 2 procenta na podobných zařízeních naopak s převahou kraluje.

Amazon Kindle 3 - co se skrývá uvnitř?

Amazon Kindle 3 - co se skrývá uvnitř?

Podle zvoleného modelu Kindle, obsahuje buď Wi-Fi připojení nebo 3G modem od AnyData pro připojení k internetu přes mobilní sítě.

Velikost Kindle se podle zvoleného modelu pohybuje:

  • Kindle 3 = 6“ (diagonální rozměr displeje, cca 15,2 cm)
  • Kindle DX = 9,7“ (diagonální rozměr displeje, cca 24,6 cm)

Amazon Kindle – kde se vyrábí?

Amazon Kindle podobně jako mnoho podobných zařízení (čtečky, mobily a další „drobná“ elektronika) je vyráběn v Číně. Konkrétně Amazon Kindle je produkován v továrnách Foxconn. Tato firma se v nedávné době „proslavila“ sérií sebevražd, kterou v jejích asijských továrnách páchali zaměstnanci (údajně kvůli špatným pracovním podmínkám, což se pak nelíbilo velkým firmám jako je právě Amazon nebo Apple pro které Foxconn vyrábí)

Amazon a jeho podíl na trhu e-books

České republiky se to sice moc netýká, ale celosvětově ovládá Amazon více než 60% trhu s elektronickými knihami. Dalších cca 20% má Barnes & Noble a cca 5% má Sony. Tato data pocházejí ještě z doby před uvedením nového Amazon Kindle 3 na trh. Ten má obrovskou popularitu, vzhledem k poměr výkon/cena si myslím, že v současné době nemá konkurenci.

O popularitě především Amazon Kindle 3 vypovídá i to, že aktuálně má Amazon nastavený limit maximálně 5 čteček na jedu objednávku.

Amazon Kindle = monopol na trhu e-knih?

Čísla o prodejích Kindle 3  Amazon zatím nepublikoval (nebo se mi je nepodařilo najít), ale budou obrovská. Amazon si tak buduje širokou základnu zákazníků, protože  ten, kdo má Kindle, ten logicky bude nakupovat u Amazon, myslím že Amazon si tak buduje celkem nerušeně slibný monopol. Až se probudí další výrobci podobných zařízení nebo velcí „giganti“ typu Apple nebo Microsoft tak zjistí, že jim ujel vlak.

Osobně se docela divím, že s podobnou čtečkou nepřišel Google. Pokud by dodal srovnatelnou funkční čtečku s podobnou cenou a navíc napojením na jeho Google Books kde by dopracoval možnost online nákupu knih které má v databázi a které jsou chráněny autorskými právy, tak by měl potenciál Amazon ohrozit.

Video Amazon Kindle 3 – officiální preview:

  6Komentáře

  1. Pitrsonek   •  

    Moc pěkné shrnutí, vůbec by mi nevadilo kdyby Google nebo někdo přišel s čtečkou, která bude mít od prodejce přednastavený základní OS ale bude i open source a nadšenci nebo programátoři by měli mít možnost rozšiřovat operační systém o další možnosti.

    Například vlastní slovníky, aplikace, hry, atd.. Škoda že s tím google nepřijde, ale třeba je to jen otázkou chvilky. Jenže to už nebude mít moc lehké trh s ebooky docela trhá Kindle.

    • Karel Novák   •     Author

      Myslím, že „hry“ pro čtečku knih jsou trochu mimo. Kdo chce mít hry tak si primárně pořídí iPad. Ale srovnatelné zařízení jako Amazon Kindle, s otevřenou platformou by určitě bylo zajímavé. Jen by to musel asi produkovat opravdu Google nebo podobná firma, protože Kindle se prodává za dumpingovou cenu s vidinou zisku na prodeji knih. A to by si asi jiný „nezávislý“ výrobce než třeba Google nemohl dovolit. Pro Google by to mohlo být zajímavé právě díky propojení s Google books ap. Myslím že výkonově by čtečka ustála i Android …

  2. Pitrsonek   •  

    Ty hry jsem nemyslel jako prioritu, ale určitě by si někdo rád zahrál jednoduchou hru na Kindle. Myslím spíš logické hry, nebo s podporou výuky jazyků, dokážu si na Kindle představit mnoho her které by byly zajímavé i pro čtečku Kindle. S tím googlem máte pravdu, škoda že se do toho nepustil. Android má myslím čtečka NOOK.

    • Jindřich   •  

      Právě jsem Kindle objednal a čtu teď všechno, co o něm najdu. Přitom jsem někde zahlédl informaci, že kdesi pod kůží lze u něj nalézt minesweeper a piškorky.

      • m   •  

        Funguje tam celkom fajn pouzitelne SUDOKU – vyzaduje pripojenie na WEB

  3. apoc9   •  

    Kindle DX je po stránce HW špičková, ale bohužel Amazon se vydal „Apple cestou“ tj. nesmyslná omezení a slabá podpora formátů. V tomto směru jsou čtečky přímo od Čínských výrobců daleko dále. Protože čtu hodně Manga komiksy tak je pro mě Kindle DX nepoužitelná.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *