„Prožereme“ dalších 5 miliard!

Na dnešním zasedání (v pátek 11. prosince 2009) poslanecké sněmovny České Republiky se vedla debata o financování dopravní infrastruktury. Při schvalování rozpočtu na rok 2010 byly tyto výdaje zkráceny o 5 miliard. Nyní vystoupil poslanec Pavel Hojdar s návrhem vzít těchto pět miliard z peněz získaných za privatizace.

Kalousek se pokusil této změně zabránit, snažil se své poslanecké kolegy přesvědčit: “Prožereme dalších pět miliard nebo neprožereme?” Ale neuspěl. Takže návrh na utracení peněz, které by měly být primárně určeny na reformu sociálních výdajů, důchodovou reformu a reformu zdravotnictví, případně na odstraňování ekologických škod, budou spotřebovány.

Česká Republika se tím ocitá v roli hluboce zadlužené rodiny (aktuální výše dluhu České Republiky je 1142 miliard korun), která se blíží okamžiku, kdy už jí nikdo nepůjčí. A I za této situace se rozhodne utratit peníze, které měla odložené stranou na “nejhorší časy”. Výdaje na dopravní infrastrukturu jsou jistě velmi potřebné a snad to nebudou vyhozené peníze z okna. Ale jistě by se daly najít úspory v této výši I v aktuálně schváleném rozpočtu pro rok 2010.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *